Nie jest tajemnicą, że tapicerowane obicia mebli mogą się bardzo szybko i łatwo ubrudzić, choćby z powodu wylanej kawy czy herbaty. Nie są to jednak jedyne rodzaje zabrudzeń, jakie je czekają. Oprócz nich w fotelu czy kanapie można znaleźć liczne drobnoustroje, np. bakterie lub grzyby. Nie chodzi tu więc tylko o estetykę mebla, ale także o to, że taki mebel może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Nie oznacza to jednak, że mebel należy wymienić – wystarczy go wyczyścić.

Aby przywrócić meblowi blask, należy przedsięwziąć odpowiednie kroki oraz dysponować specjalistycznym sprzętem. Jednak samodzielna próba czyszczenia tapicerowanych obić może okazać się karkołomnym zadaniem – pranie tapicerek wymaga umiejętności oraz szczególnej ostrożności. Nieumiejętne czyszczenie tego rodzaju materiału może poważnie uszkodzić mebel. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonej i profesjonalnej firmy sprzątającej.

Jak często czyścić tapicerkę i dlaczego?

Regularne czyszczenie obić, przynajmniej raz na sezon, może skutecznie wydłużyć żywotność mebla. Nie chodzi tu tylko o plamy z kawy lub potraw. W tkaninach kanap czy foteli, zwłaszcza tych starszych, tworzą się mikro-środowiska bakterii, roztoczy czy grzybów, które nie stanowią przyjemnego towarzystwa. Dlatego ważne jest, aby wyprać tapicerkę przynajmniej raz w sezonie.

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Przy mniejszych zabrudzeniach można poradzić sobie na własną rękę. Takie działanie może jednak wiązać się z ryzykiem uszkodzenia mebla. Każdy tapicerowany mebel potrzebuje bowiem odpowiedniej troski, a szybkie i nieprzemyślane szorowanie zabrudzenia może doprowadzić do niechcianych odbarwień lub rozdarcia tkaniny.

Czas na pranie tapicerki!

W sklepach można znaleźć całą gamę produktów przeznaczonych do czyszczenia tapicerek. Należy jednak ostrożnie wybierać, ponieważ użycie nieodpowiedniego środka może doprowadzić do wyżej wymienionych konsekwencji.

Produkty te można najczęściej odnaleźć w formie pianki lub płynu, które należy rozrobić za pomocą wody w celu wytworzenia gęstej piany.

Ponadto bardzo ważnym elementem w procesie prania tapicerek jest odkurzacz do prania na mokro, element nieodzowny w chwili, gdy trzeba odessać nadmiar wody z materiału, by znacznie skrócić czas schnięcia tkaniny. Urządzenie ma jeszcze więcej zalet, ponieważ dogłębnie oczyszcza tkaninę z kurzu, roztoczy i innych zabrudzeń.

Często do prania tapicerek stosuje się też metodę parową. Po nałożeniu na materiał danego środka, należy zastosować parę mokrą o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu.

Mimo tego niektóre rodzaje tapicerek mogą wymagać wiele czasu, cierpliwości i zaangażowania, aby je solidnie doczyścić i uzyskać pożądany efekt. Dlatego ważne jest, żeby praniem tapicerek zajęła się profesjonalna firma sprzątająca.

Warto zaznaczyć, że czas schnięcia materiału zależny jest nie tylko od temperatury i wilgoci panujących w danym pomieszczeniu, ale jest związany także z warunkami meteorologicznymi.