Każde nowo kupione okno posiada, tzw. „zabezpieczenie fabryczne”, czyli taśmy klejące. Taśmy te mają na celu ochronić okna i ich ramy przed zniszczeniem, zarysowaniem lub, po prostu, zabrudzeniem, które mogą nastąpić podczas ich przewozu bądź w trakcie montażu. Gdy okna zostaną zamontowane, nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby taśmy ochronne zdjąć. Często jednak można zapomnieć o ich ściągnięciu, co może być powodem późniejszych kłopotów.

Kiedy najlepiej ściągnąć taśmy ochronne z ram okna?

Taśmy ochronne najlepiej zdjąć w chwili, gdy okna... po prostu zostaną zainstalowane. Zalecane jest, aby warstwa chroniąca nie przywierała do ram dłużej niż miesiąc po montażu (jeżeli okna były składowane, to taśmy należy zdjąć niepóźniej niż po 3 miesiącach). Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli warstwa chroniąca nie zostanie zdjęta w tym czasie, to ściągnięcie jej z ram może okazać się nie być wcale takie proste jak się wydaje. Może nawet przysporzyć wielu niepotrzebnych problemów!

Dlaczego szybkie ściągnięcie taśm ochronnych jest takie ważne?

Przeciąganie procesu zdejmowania taśm ochronnych tylko pogarsza sytuację. Wraz z biegiem czasu, a co za tym idzie, ciągłymi zmianami warunków termicznych i działaniem promieni UV, szanse na bezinwazyjne ściągnięcie taśm błyskawicznie maleją! Dochodzi wówczas do, tzw. „procesu wulkanizacji”. Innymi słowy warstwa chroniąca ramy zaczyna się łuszczyć, kruszyć się, staje się podatna na rozrywanie, a jej klej łączy się z powierzchnią ram. W takich okolicznościach ściągnięcie taśm może okazać się bardzo wymagające!

Jak zdjąć z okien taśmy ochronne, które przeszły proces wulkanizacji?

Z całą pewnością nie należy próbować zdejmować takich taśm za pomocą drucianych szczotek lub silnych środków rozpuszczających. Takie działania mogą sprawić, że ramy okienne ulegną zadrapaniu bądź, co gorsza, pojawią się na nich odbarwienia albo zmatowienia.

Ściągnięcie „przeterminowanych” taśm ochronnych jest jednak możliwe, choć jest to zadanie żmudne i determinujące sporą dozę cierpliwości, lecz także odpowiednich umiejętności.

Przy procesie zdejmowania starych taśm ochronnych najlepszym przyjacielem okaże się urządzenie parowe! Temperatura, którą wytwarza sprawia, że ciśnienie pary wodnej już po chwili rozpuszcza znajdujący się pod warstwą ochronną zaschnięty klej. Tym samym stara taśma zacznie odchodzić, by po chwili ukazać ramę, wolną od uszkodzeń! Podczas tego procesu trzeba jednak uważać, gdyż nieumiejętne posługiwanie się parownicą może doprowadzić do pęknięcia szyby, co znacznie podwyższy koszty lub, nawet, do poparzeń! Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, bezpośrednio od firmy sprzątającej!